Teğmen Maaşı Ne Kadar? Ocak 2024 Teğmen Maaşları Güncel

tarafından
Teğmen Maaşı Ne Kadar? Ocak 2024 Teğmen Maaşları Güncel

Teğmen Maaşı, pek çok kişi tarafından güncellenen maaş rakamları nedeniyle merak edilmektedir. Alınan maaşın kıdem ve çalışma durumuna bağlı olarak göstermesi söz konusudur. Bir teğmen işinde ne kadar başarılı ise kıdem ve rütbe atlaması o kadar kolay olacaktır. Bu da direkt olarak maaşına yazmaktadır.

Teğmen Maaşı 2024 Yılında Ne Kadar?

Bir teğmenin almış olduğu ortalama maaş 2024 yılı itibarıyla 56.120 TL olduğu görülmektedir. Alınan en düşük teğmen maaşının ise 48.900 TL olduğu görülmektedir. Teğmen’in almış olduğu rütbede belirli görevlere bağlı olarak eklenen ek ücretler 85.690 TL’ye kadar artmasını sağlar.

Teğmen Maaşı Ne Kadar? - 2024

Teğmen Maaşı Ne Kadar? – 2024

En düşük Ortalama En yüksek
48.900₺ 56.120₺ 85.690₺

Teğmen hava deniz ve kara komutanlıklarında görevli olan tim komutandır. Teğmenlik rütbesinin ne olduğuna bağlı olarak değişen maaş rakamlarına örnek olarak işe yeni başlamış bir teğmenin almış olduğu en alt rakam 48.900 TL’dir. Üsteğmen maaşı bu rakamın üstünde yer almaktadır. Havacı teğmen maaşı ise ortalama olarak  56.120 TL gibi bir rakamdır.

Teğmen Askerde Ne Yapar?

Teğmen askerde ne yapar sorusu pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Bu soruya yanıt olarak teğmenin görevlerini aşağıda bahsetmek konuya açıklık getirir.

Teğmenlik rütbesi asteğmen ve üsteğmen arasında 2 sırada yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göre bu bünyede çalışan teğmenler subay kategorisinde görev yapmaktadır.  Teğmenlik görevleri ilk önce kendi bulundukları birlikten sorumlu olmak ve bu bildiğin idaresini tamamlamakla görevlidirler.

Bir asker teğmen rütbesine sahip olabilmek için harp okuluna kayıt yaptırması gerekir. Bu okuldan mezun olduktan sonra teğmen olmak mümkündür.

Teğmen ordu içinde var olan bütün disiplini ve bütünlüğü sağlamakla görevli olan kişidir. Teğmenin almış olduğu rütbeye bağlı olarak maaşı değişiklik gösterebilir. Teğmen ordu içerisinde kendinden alt kademede olan askerleri komutanlık yaparak Savaş durumlarında ve askerlik konusunda stratejilerini geliştirmede yardımcı olur.

Ordu’nun genel otoritesini sağlamak ve disiplinin oluşturma gibi temel görevleri bulunmaktadır. Teğmen olmak için subay olmak gerekir. Subay olmak için ise sırasıyla lise, yüksekokul, meslek yüksekokulu ya da fakülteden mezun olma şartı aranır.

Teğmen Kaç Yılda Rütbe Alır?

Teğmen kaç yılda rütbe alır? Sorunun cevabı Asteğmenin 8 ay, teğmenin 3 yıl, üsteğmenin ise 6 yıllık rütbe alma süreleri bulunmaktadır. Teğmen’in rütbe alabilmesi için gerekli bütün donanıma sahip olması gerekir. Aynı şekilde temin olabilmek için de gerekli birkaç koşul vardır. Bu koşullar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Cumhuriyet vatandaşı olup fiziksel özelliklerinin tam olması
 • Kişinin sicilinin temiz olması ve herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması.
 • Aynı şekilde bu durumun 1 derece akrabalarında da bulunması gerekir. 1 derece akrabalarının da herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması aranan şartlarından biridir.
Teğmen Kaç Yılda Rütbe Alır?

Teğmen Kaç Yılda Rütbe Alır?

İyi bir teğmen olabilmek için en az 4 yıl eğitim alınması gerekir. Bu eğitimler teğmenin daha fazla gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu görevi yapmak için gerekli kişilik şartları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Her yönden disiplin sahibi olabilmek ve her konuda özgüvenli davranmak.
 • Sorumluluk bilinci ile hareket etmek
 • Son derece titiz ve tecrübeli çalışma anlayışına sahip olmak
 • Kişi de fiziksel yeterliliğin bulunması
 • Silah kullanabilmek ve çözüm odaklı yapıda olmak

Analitik düşünebilmek de bir teğmenin üzerinde olacak kişilik özelliklerinden biridir. Teğmen askeriyede görev yapan ve ordusuna hükmedebilen bir kişidir. Bu konuya ek olarak hangi kişilerin teğmen olamadığını aşağıda maddeler halinde görmek mümkündür.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmayan ve fiziksel özelliklerin hiçbirini karşılayamayan kişiler teğmen olamaz.
 • İman olabilmek için gerekli eğitimlerin alınmamış olması büyük bir engeldir.
 • Herhangi bir olay ve suçtan ötürü cezası bulunan veya cezaevine girmiş olan kişiler de teğmen olamaz.

Teğmen Zorunlu Doğu Görevi Kaç Yıl?

Teğmen zorunlu doğu görevi kaç yıl? Bu soruya yanıt vermek gerekirse bu zamanın 2 ile 3 yıl arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Batıda görev yapan askerler ise bu süreyi 4 ile 5 yıl arasında tamamlayabilmektedir.

Teğmen maaşı 2024 yılında yapılan zamlarla birlikte ortalama olarak 56.120 TL’dir. Bu rakam almış olduğu görevlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Doğuda görev yapan askerlerin batıda görev yapan askerlere göre daha fazla maaş aldığını belirtmek gerekir.

Diğer yazılarımızı da göz atabilirsiniz.

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle