Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Ocak 2024 Gardiyan Maaşı Güncel

tarafından
Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Ocak 2024 Gardiyan Maaşı Güncel

Gardiyan Maaşları ortalamasına bakıldığında rakamın 25.500 TL olduğu görülmektedir. Gardiyanın almış olduğu bu maaş işi yapmış olduğu görevler ve sorumluluklar bakımından 32.861 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Gardiyan maaşları ortalamasına bakıldığında alınan en düşük maaşın 24.500 TL olduğu görülmektedir. 2024 gardiyan maaşı olarak alınan bu değerin iş tecrübesine bağlı olarak da artabileceğini belirtmek gerekir.

Gardiyanlar mahkumların günlük olarak temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdürler. Aynı zamanda hapishane koşullarına denetleyerek, ortamın her zaman güvenli kalmasına yardımcı olmaları gerekir.

Buna bağlı olarak suçluların herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalmamaları için güvenlik kontrolleri yapar ve suçluların daha rahat etmeleri için çeşitli konularda programlar yapar.

İnfaz ve koruma memuru olarak da bilinen gardiyanların mahkumları hapishane koşullarında daha güvende ve kanunen istenilen şekilde tutulmalarına yardımcı olan kişiler olduğu görülmektedir.  Hapishanelerde gözetimi altında tutulan mahkumların her türlü konuda güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ve Kaç Saat Çalışır?

Gardiyan maaşları ne kadar ve kaç saat çalışır sorusuna cevaben gardiyanların haftalık 45 ile 50 saat 4 ayrı vardiya şekilde çalışmaları söz konusudur.

Gardiyanlar genellikle devlet tarafından istihdam edilerek çeşitli hapishane ve cezaevlerinde çalışırlar. Aynı zamanda gözaltı merkezlerinde ve gençlik hapishanelerinde de görev alırlar. Çalıştıkları alan ve konum maaşlarını doğrudan etkilemektedir. Çalışma şartları ne kadar zor ise aldıkları maaş o kadar fazla olur.

Bu konuya ek olarak lise mezunu gardiyan maaşı ve üniversite mezunu gardiyan maaşı işe ilk başlanıldığı zamanlarda ortalama olarak 24.500 TL ile başlayıp rakamın 32.861 TL’ye kadar çıkar.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ve Kaç Saat Çalışır? - 2024

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ve Kaç Saat Çalışır? – 2024

Yıl En Düşük Maaş En Yüksek Maaş
2023 17.300₺ 23.700₺
2024 24.500₺ 32.861₺

Yeni başlayan gardiyan maaşlarının ilk başlarda az maaş almaları son derece normaldir. Yapmış oldukları görev ve almış oldukları ek sorumluluklar maaşını direkt olarak artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda belli bir seviyeye gelmiş iş tecrübesi ve maaşı direkt olarak etkilemektedir.

Mahkumların güvenliğini ve koğuşların düzenli kalmasına yardımcı olan gardiyanların hapishanelerdeki suç oranlarını en aza indirmek de görevli oldukları için yoğun mesailer harcamaktadırlar.

İnfaz koruma memuru olarak görev alan gardiyanların en az lise yada ön lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Gardiyanların çok çeşitli fiziksel ve zihinsel testleri geçmeleri gerekir. Aynı zamanda devlet tarafından hazırlanan eğitim programlarına katılmaları son derece önemlidir. Bu programlar ortalama olarak 3 ile 6 ay arasında sürmektedir.

Hapishanelerde mahkumların güvenliğini sağlayabilen ve toplumun korunması için büyük bir sorumluluk üstlenen gardiyanların hapishane koşullarını denetlemesi ve çeşitli programları uygulaması toplum refahı için gereklidir.

Mahkumların günlük ihtiyaçlarının karşılanması yine gardiyanlar tarafından gerçekleşmektedir. Bir gardiyanın çalışması son derece yoğun ve yorucudur. Bu nedenle almış oldukları maaş pek çok nedene bağlı olarak yükselebilir.

Gardiyanlar İkramiye Alıyor Mu?

Gardiyanlar ikramiye alıyor mu sorusuna yanıt olarak infaz koruma memuru olarak da bilinen gardiyanlara yapılan ek ödeme e sayesinde maaşlarının belli bir oranda artması mümkündür.

Cezaevlerinde çalışan gardiyanlara ek olarak ortalama 3.336 TL ek ikramiye verilecektir. Kapalı cezaevlerinde çalışan personellere aittir. Açık cezaevlerinde çalışan gardiyanlara farklı miktarlarda ikramiyeler ve ek ödenekler ödenebilmektedir. Bu ödemelerle gardiyanın maaşı en yüksek 32.861 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Gardiyan Eğitimi Kaç Ay?

Gardiyan eğitimi kaç ay diye merak edenlere cevap olarak bir gardiyan eğitiminin 3 ay ile 6 ay arasında değişir. İnfaz koruma memuru olarak görev alan gardiyanın almış olduğu bu eğitim ile işini daha dikkatli ve bilinçli şekilde devam ettirebilmesi söz konusudur.

Kendilerine tanınan eğitim süresi iş sahasında daha tecrübeli şekilde ilerleyebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Kadrolu Gardiyan Maaşı Ne Kadar?

Kadrolu gardiyan maaşı ne kadar sorusuna yanıt olarak ortalama maaşını 25.500 TL olduğu görülmektedir. 2024 yılı ocak ayında yapılan maaş güncellemeleri sonrasında alınan en düşük maaşın 24.500 TL olduğu görülmektedir. Bu rakam işe yeni girmiş olan kadrolu personel maaşı olarak düşünülebilir.

Gardiyanların çalışma ortamı ve koşullarını çok zorlu olması özellikle kapalı ceza evlerinde gardiyanlık yapanların açık cezaevinde gardiyanlık yapanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. 2024 yılı maaş güncellemesi öncesi alınan gardiyan maaşı 17.300 TL idi. 2024 ocak ayında yapılan maaş zamları ile birlikte gardiyan maaşının ortalama olarak 25.500 TL olduğu görülmektedir.

Diğer meslek grupların maaşları hakkında bilgi sahibi olun!

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle