Aşçı Maaşları Ne Kadar? – 2024 Yeni Aşçı Maaşı

tarafından
Aşçı Maaşları Ne Kadar? – 2024 Yeni Aşçı Maaşı

Aşçı maaşları diğer mesleklere kıyasla en fazla değişkenliğe sahip olan maaş çeşitlerindedir. Devlet kurumları, özel sektör veya kendi iş yerinde alışan aşçılar farklı maaş almaktadırlar. Aşçı maaşları kişinin el beceresine, sektördeki deneyimine ve yeteneklerine göre farklılık göstermektedir.

Aşçılık, kendi içinde farklı derecelere sahip olan bir meslektir. Şefler veya profesyonel aşçılar, mesleğe yeni başlayanlara göre daha yüksek ücretlere çalışabilmektedir.

Aşçı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Aşçı olmak için farklı yollar bulunmaktadır. Usta ve çırak ilişkisi ile aşçı olmak, bilinen en eski yöntemlerden biridir. Usta çırak ilişkisi ile aşçı olan kişiler, uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile sektörde kendilerine yer bulabilmektedirler. Günümüzde aşçı olmak için ise; 4 yıllık eğitim süresine sahip olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü okunmaktadır.

Lisans eğitiminin ardından bölümü başarılı bir şekilde bitiren kişilere aşçı diploması verilmektedir. Çeşitli kurslar ve eğitim veren kuruluşlarda da aşçılık eğitimi alınabilmektedir. Aşçılık yapılabilmesi için sertifika yeterli görülmektedir.

Aşçılık eğitimi alırken, tercihe göre kişiler farklı branşları tercih edebilir. Kişi yer aldığı branşta kendini geliştirerek, çok iyi maaşlara aşçı olarak çalışabilmektedir.

Aşçı Ne İş Yapar? Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aşçılar, çalıştıkları mutfağın hijyeninden sorumlu olan kişilerdir. Günlük olarak çıkartılacak olan yemeklerin veya menülerin malzemelerinden sorumludurlar. Hazırlanan yemeklerin süslemesi veya servise hazır hale getirilmesi aşçılar tarafından gerçekleşmektedir.

Mutfaktaki sorunların yöneticiye bildirilmesi, mutfakta çalışanların arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi gibi ek görevleri de bulunmaktadır. Aşçılar kendi branşlarına göre, yöneticilerin onayı dahilinde kendi menülerini oluşturabilirler.

Aşçı Maaşları Ne Kadardır?

Aşçı maaşları ortalama olarak 33.300 TL’den başlayabilmektedir. En düşük aşçı maaşı 22.000 TL olurken, en yüksek aşçı maaşının 50.000 TL’yi bulduğu bilinmektedir.

Devlet kurumunda aşçı sıfatı ile memur olan kişiler kurumun belirlediği ücret tarifesi üzerinden maaş almaktadır.

Özel sektörde, otellerde veya restoranlarda aşçı maaşları 50.000 TL’yi geçmektedir. Kişinin eğitim durumu, deneyimleri, tecrübeleri ve aşçılıkta seçmiş olduğu branş maaşına etki etmektedir. Baş aşçı veya şefler işe yeni başladıklarında daha yüksek maaş almaktadırlar.

Diğer meslek grupların maaşlarını okudun mu?

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle