Doktor Maaşları Ne Kadar? – 2024 Tüm Doktor Maaşı Güncel

tarafından
Doktor Maaşları Ne Kadar? – 2024 Tüm Doktor Maaşı Güncel

Doktor Maaşları uzmanlık alanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir doktorun kendi dalına göre almış olduğu ortalama maaş farklıdır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda uzman doktorun 102.600 TL gibi bir rakamda maaş aldığını belirtmek gerekir. Doktor maaşlarının dallara göre ayrıldığı göz önünde bulundurulduğunda aşağıdaki rakamların incelenmesi doktor maaşları hakkında ortalama bir değer ortaya çıkartacaktır.

  • Pratisyen doktorunu almış olduğu maaş 68.800 TL’dir.
  • Profesör doktorun almış olduğum maaş 84.959 TL’dir.
  • Genel cerrahi bölümünde uzmanlık yapmış doktorun 125.000 TL üzeri maaş aldı görülmektedir.
  • Çocuk doktorunu almış olduğu maaş ise ortalama olarak 118.800 TL’dir.
  • Beyin cerrahi maaşı 162.700 TL’dir.
  • Diş doktorunun almış olduğu maaş ortalama olarak 78.800 TL’dir.
  • Kadın doğum uzmanının almış olduğu maaş ortalama olarak 112.200 TL’dir.
  • Üroloji uzmanının almış olduğu maaş 102.400 TL’dir.
  • Kulak burun boğaz doktorunun almış olduğu maaş ortalama olarak 81.800 TL’dir.
  • Uzman göz doktorunun almış olduğu maaş ortalama olarak 81.800 TL’dir.

Doktor maaşları hakkında ortalama maaşın 102.600 TL olduğu görülmektedir. Fakat bu rakam yapılan ameliyatlar ve doktorun geçirdiği mesai saatleri dikkate alındığında artış göstermektedir.

Doktor Maaşı Ne Kadar? - 2024

Doktor Maaşı Ne Kadar? – 2024

En Düşük Maaş Ortalama Maaş En Yüksek Maaş
68.800₺ 102.600₺ 162.700₺

Bu duruma örnek olarak bir göz doktorunun almış olduğu maaş girdiği ameliyatlarla yaptığı operasyonlarla değişiklik gösterebilir ve 81.800 TL’den daha fazla bir maaş alabilir.

2024 Doktor Maaşı Ne Kadar?

2024 doktor maaşı ne kadar diye merak eden pek çok kişi vardır. 2024 yılının ocak ayında yapılan maaş güncellenmesi doktor maaşlarını da etkilemektedir.

Doktor maaşlarının ortalama olarak yukarıda da belirtildiği gibi 102.600 TL olduğu görülmektedir. En yüksek doktor maaşı nedir diye merak edenlere profesör doktorun almış olduğu maaş gösterilebilir. Bu maaşı 162.700 TL gibi bir rakama ulaştığı görülmektedir.

Doktorun yapmış olduğu mesailer ve çalışma hayatı maaşını doğrudan etkilemektedir. Aynı zamanda ameliyat başını almış olduğu maaşlar da eklendiğinde ortalama fiyatın yüksek olması söz konusudur.

Uzman Doktor Maaşları

Uzman doktor maaşları 2024 yılında branşa göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama olarak bir uzman doktor maaşının 102.600 TL olduğu görülmektedir.  2024 yılının ocak ayında yapılan maaş güncellenmesi uzman doktor maaşlarının da etkilendiği görülmektedir.

Uzman Doktor Maaşları - 2024

Uzman Doktor Maaşları – 2024

Güncelleme öncesi alınan maaş 59.872 TL olduğu görülmekteydi. Yapılan güncellemeleri ek olarak ameliyat ve özel muayene masraflarının da doktorun maaşını etkilediği görülmektedir.

Doktorun devlet hastanesinde ya da özel hastanede çalışıyor olması da maaşını değiştirecek bir unsurdur. Konuya ek olarak yapmış olduğu mesailer ve ek görevlerde göz önünde bulundurulduğunda uzman doktorun maaşının rakamın değiştiği görülmektedir. Bir doktorun almış olduğu hasta sayısına bağlı olarak da ay sonu alacağı maaşın değişiklik göstermesi söz konusudur.

1 Doktor Ne Kadar Maaş Alır?

Bir doktor ne kadar maaş alır sorusuna yanıt olarak yukarıda belirtildiği gibi ortalama olarak 102.600 TL’dir cevabı verilebilir. Kıdeminin olmayışı ve işe yeni başlaması nedeniyle uzman doktorlara göre daha ilk dönemde daha az miktar alan yeni doktor maaşı zaman içinde yapmış olduğu iş performansı ile yukarıdaki belirtilen rakama ulaşabilecektir.

Doktorların çok yoğun çalışma hayatı vardır. Bu nedenle yapmış oldukları yoğun mesai saatleri maaşlarını doğrudan etkilemektedir. Bununla birlikte hem yapmış oldukları operasyonlar ve ameliyatlar hem de tedavi sürecinde kullandığı yöntemler maaşını de doğrudan etkilemektedir.

Aile hekimi doktor maaşları da 2024 yıl ocak ayında yapılan güncellemelerden etkilenmektedir. Aile hekiminin almış olduğu maaş ortalama olarak en düşük 53.000 TL gibi bir rakamdır.

Yeni başlayan pratisyen hekim maaşı da bu rakamlara yakındır. Yeni işe başlamış bir pratisyen hekimin ortalama olarak 68.800 TL ve üzeri maaş aldığını söylemek mümkündür.

Doktorlar çalışma hayatı boyunca insan yaşamını daha kaliteli bir düzeye getirmek için sayısız tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Hastaları tedavi etmek ve toplumun daha rahat bir yaşam sürmesi için yoğun çalışma saatlerine ek mesai saatlerine de bağlı kalırlar. Yapmış oldukları her mesai maaş miktarını arttırmaktadır.

Bir doktor kendi alanında uzmanlaşmaya başladığında ve kendini geliştirdiğinde almış olduğu maaş direk olarak etkilenir.

Konuya ek olarak bir doktor yapmış olduğu cerrahi operasyonlar ve tedavi yöntemleri ile de çok fazla emek harcarlar. Bu nedenle cerrahların diğer branşlardan daha fazla maaş aldığı gözlemlenir.

Diğer sağlık personellerin maaşları hakkında bilgi sahibi ol!

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle