Gemi Mühendisliği Maaşı Ne Kadar? – 2024 Makine ve İnşa Mühendisi

tarafından
Gemi Mühendisliği Maaşı Ne Kadar? – 2024 Makine ve İnşa Mühendisi

2024 yılındaki Gemi Mühendisliği maaşına bakıldığında, yüksek oranda artış olduğu görülmektedir. Gemi Mühendisliği maaşı kişinin çalıştığı bölge, şirket ve iş tanımına göre de farklılık gösterebilmektedir.

Gemi Mühendisliği Maaşı

Gemi Mühendisliği maaşı, 2024 yılı itibari ile ortalama olarak 89.400 TL’dir. En düşük Gemi Mühendisi maaşı 46.800 TL iken, en yüksek maaşın ise 147.400 TL olduğu bilinmektedir.

Gemi Mühendisi Ne Demek?

Gemi mühendisliği, her türlü gemi ve deniz taşıtının mekanik ve iç teçhizatlarının işleyişinin planlanmasını ve projenin yürütülmesini kapsayan mühendislik dalıdır. Gemi Mühendisleri, gemi yapımı ve yürütülmesi sırasında uygun görülen tüm projelerden sorumludur.

Marina ve tersane, liman planlamalarında yöneticilik görevinde bulunurlar. Gemi Mühendisleri denizcilik ile ilgili olan kurum ve kuruluşlarda uzman olarak da görevlerini sürdürebilmektedirler. Gemi Mühendisliği’nin makine ve gemi inşa gibi farklı dalları da bulunmaktadır.

Gemi Mühendisi olmak için, Gemi Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği veya Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Gemi Mühendisi olmak için, 4 yıllık lisans eğitiminin başarı ile tamamlanmış olması gerekir.

Gemi İnşa Mühendisi Ne Demektir?

Gemi inşa mühendisi, askeri deniz araçları ile sivil deniz araçlarının yapımından sorumlu olan mühendislerdir. Denizaltı, yat, gemiler, açık deniz yapıları ve deniz platformlarının yapımı Gemi İnşa Mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Gemi İnşa Mühendislerinin, proje oluşturma ve bu alanda imza atma yetkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Gemi Makine Mühendisi Ne Demektir?

Gemi Makine Mühendisi, deniz taşıtlarının ve gemilerin tüm iç ve dış sistemlerinin projelerinin oluşturulmasını sağlayan kişilerdir. Gemi Makine Mühendisleri gemilerin itici kuvvet sistemleri, elektrik ve mekanik teçhizatları, dümen dişli mekanizmaları ve ısıtma ile havalandırma sistemlerinin oluşturulmasındaki tüm projeleri hazırlarlar.

Gemi Makine Mühendisleri ile Gemi İnşa Mühendisliği maaşları birbirinden farklıdır. Gemi Mühendisliği maaşları da kişinin uzmanlık alanına, çalıştığı şirkete ve mesleki deneyimine göre artış göstermektedir.

Gemi Mühendisleri imza yetkisi olan kişiler olduğu için deniz ile ilgili pek çok kurumda uzman ve yetkili kişi olarak da çalışabilirler. Hazırladıkları özel projeler ve diğer işler maaşlarından ayrı olarak getirisi olan işlerdir.

Diğer mühendislerin maaşlarını okudunuz mu?

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle