Uzay Mühendisliği Maaşı Ne Kadar? – 2024 Uzay Mühendisi Maaşları

tarafından
Uzay Mühendisliği Maaşı Ne Kadar? – 2024 Uzay Mühendisi Maaşları

Uzay mühendisliği maaşı, son dönemlerin en çok merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan uzay mühendisliği, özellikle gençler arasında yoğun bir ilgi görmektedir. Uzay mühendisliği oldukça prestijli bir meslektir.

Uzay Mühendisliği Maaşı

Uzay mühendisliği maaşı 2024 yılı itibari ile ortalama olarak, 78.400 TL’den başlamaktadır. En düşük uzay mühendisi maaşı 65.000 TL olurken, en yüksek maaşın ise 190.800 TL olduğu bilinmektedir.

En Düşük Ortalama En Yüksek
65.000 TL 78.400 TL 190.800 TL

2023 uzay mühendisi maaşları ortalama 61.200 TL idi. 2024 yılında yükselişe geçen uzay mühendisliği maaşı, pek çok faktörle göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir?

Uzay mühendisliği bölümü, teknoloji ile birlikte dünya ve gezegenlerin araştırılmasını sağlayan bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisliği bölümünün amacı, dünyanın etrafına ve yörüngeye konulması amaçlanan uyduların tasarlanmasıdır. Aynı şekilde insansız veya insanlı uzay araçlarının, uzaya gönderilirken kullanılması gerekli olan roketlerin tasarımı da uzay mühendisliği dalı sayesinde gerçekleşmektedir.

Uzay Mühendisliği Bölümü Mezunları Hangi Sektörlerde Çalışabilir?

Uzay mühendisliği bölümü mezunları için oldukça geniş bir çalışma sahası bulunmaktadır. Pek çok sektörde ve departmanda çalışabilirler. Havacılık, savunma sanayi, hava taşımacılığı, mühendislik hizmetleri ve otomotiv en çok tercih edilen sektörler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak, sektörlerin farklı departmanlarında da uzay mühendisine gereksinim duyulabilmektedir.

Bakım ve onarım, AR-GE, mühendislik, bilgi işlem ve üretim departmanlarında görev alabilirler. Uzay mühendisleri sadece özel sektörde değil, devlet kurum ve kuruluşlarında da görev alabilirler. TUBİTAK, THY, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi devlet ve savunma sanayi kurumlarında çalışmalarına devam edebilirler.

Uzay mühendisliği bölümü mezunları devlet bünyesinde çalışmak için, KPSS sınavına girmek sorundadır. Yeterli puanın alınmasının ardından başvuru yapılan kurum, kendilerine özel iç mülakat da yapabilmektedir. Uzay mühendisi olmak için ana şart, Uzay Mühendisliği lisans programından mezun olmaktır.

Özel şirketler ve devlet kurumları olmak üzere pek çok yerde yüksek maaş ile çalışabilirler. Devlet veya özel sektörde çalışan uzay mühendisliği mezunu olan kişilerin, maaşları farklılık göstermektedir. Kişinin çalıştığı kurum, pozisyonu ve deneyimi ile eğitim seviyesi uzay mühendisliği maaşlarını belirlemektedir.

Diğer mühendislerin maaşları hakkında bilgi sahibi ol!

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle