Gümrük Memuru Maaşı Ne Kadar? – 2024 Yeni Gümrük Memur Maaşları

tarafından
Gümrük Memuru Maaşı Ne Kadar? – 2024 Yeni Gümrük Memur Maaşları

Günümüzde bir çok kişinin merak ettiği Gümrük Memuru Maaşı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Gümrük memurluğu mesleği, günümüzün en popüler ve ilgi gören mesleklerinden biridir. Havalimanları, kara sınırları veya deniz sınırlarında yer alan gümrük kapılarında görevli olan memurlar, gümrük memurları olarak bilinmektedir.

Gümrük memurları, taşıtların veya eşyaların denetimlerinden ve giriş çıkışlarından sorumlu olan yetkili kişilerdir.

Gümrük Memuru Maaşı

Gümrük memurları, taşra bölgelerinde veya merkezlerde de görev yapabilirler. Dış ticaret işlemlerinde yetkili imzaya sahip olan devlet memurlarıdır.

Gümrük memuru maaşı ortalama olarak, 38.900 TL’dir. En düşük gümrük memuru maaşı, 34.100 TL olurken, en yüksek maaş ise; 45.300 TL olarak bilinmektedir.

En Düşük Ortalama En Yüksek
34.100 TL 38.900 TL 45.300 TL

Gümrük Memuru Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gümrük memuru olan görevli kişi, görevlendirildiği gümrük kapısındaki hemen tüm işlemlerden sorumludur. Eşyalar ve taşıtlar, gümrük memurunun sorumlukları arasında yer almaktadır. Gümrük memurlarının başlıca görevi ise; eşya ve taşıtların giriş ve çıkış işlemlerini denetlemektir.

Gümrük memurları üniforma ile çalışmak zorundadırlar. İthalat veya ihracata konu olan tüm eşya ve taşıtlar, gümrük memurunun kontrol sonrasında giriş veya çıkış yapabilmektedir.

Ürünlerin, eşyaların veya taşıtların belirlenen kriterlere uygun olup olmadığının denetimi, gümrük memuru tarafından yapılmaktadır.

Gümrük memuru olmak için lisans bölümü olan Siyasal bilimler, Hukuk Fakültesi, İktisat, İşletme veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olunması yeterlidir.

Gümrük Memuru Olmak İçin Gerekenler

Gümrük memuru olmak için KPSS sınavına girme zorunluluğu bulunmaktadır. KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak gerekmektedir. Memur adayının sınavı kazandığı tarihte 30 yaşından gün almamış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.

Gümrük memuru olmak için kadın ve erkeklerde boy kriteri de aranmaktadır. Erkek adaylar için boy sınırı 1.72 iken, kadın adaylar için 1.65 cm olarak belirlenmiştir.

Kişilerin mesleklerini yerine getirmesine engel olacak herhangi bir psikolojik veya fiziksel rahatsızlığının olmaması gerekmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde her yerde görev yapmak için uygun olması beklenir. Görevi gereği çeşitli eğitimlerden geçerler. Gümrük memuru adayı olan kişilere adaylıkları döneminde silah eğitimi de verilebilmektedir.

Gümrük memurları KPSS sınavından sonra, iç mülakata da girmektedir. Mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler, gümrük memuru olarak göreve başlayabilmektedir.

Diğer mesleklerin maaşlarına göz attınız mı?

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle