Başkomiser Maaşı Ne Kadar? – 2024 Başkomiser Polis Maaşları

tarafından
Başkomiser Maaşı Ne Kadar? – 2024 Başkomiser Polis Maaşları

Başkomiser maaşı, çalışılan kuruma ve kıdeme göre farklılık göstermektedir. Başkomiser görevinde yer alan memurlar, emniyet birimlerindeki alt rütbelerinde çalışan görevlilerden sorumludurlar. Başkomiserlerin görev tanımları oldukça geniştir. Polislik mesleğinde yer alan rütbelerden olan emniyet amiri ve komiser arasındaki rütbe olarak bilinmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde en kritik rütbelerden biridir. Başkomiserler, şubelerde veya karakollarda amir olarak görev yaparlar.

2024 yılı Başkomiser maaşı ortalama olarak 73.900 TL’dir. En düşük Başkomiser maaşı, 59.100 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek Başkomiser maaşı ise; 158.600 TL’dir.

En Düşük Ortalama En Yüksek
59.100 TL 73.900 TL 158.600 TL

Başkomiser Olmak İçin Gerekenler

Başkomiser olmak için öncelikli olarak, lise veya lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Ardından polislik eğitimi de tamamlanmalıdır. Başkomiser olmak için özel olarak düzenlenen sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir.

Polis Meslek ve Eğitim Merkezi ve Polis Meslek Yüksekokulunu tamamlayan memurlar, 2 yıllık görevlerinin sonunda komiser yardımcılığı için sınava girmeye hak kazanırlar. Komiser yardımcılığından sonra, Başkomiser olmak için tekrar sınava girilmesi ve Polis Akademisi’nin da bitirilmesi gerekmektedir.

Başkomiser Ne İş Yapar?

Başkomiserlerin sorumlulukları, görev yaptıkları şubeye veya kuruma göre farklılık göstermektedir. Komiserlerin en genel görev tanımı ise; alt rütbesinde yer alan ve çalışan polislerin görevlerinin düzenlenmesi ve kontrol edilmesidir.

Başkomiserler görev yaptıkları şube veya karakolun personellerinden ve genel iş işletişinden sorumludurlar. Bağlı oldukları kurum ile ilgili tüm işlerin sorunsuz ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlarlar. Görev yaptıkları bölgede yaşayan vatandaşların, emniyet ve güvenlik hizmetlerinden hızlı ve doğru bir şekilde yararlanmalarına yardımcı olurlar.

Başkomiserin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Başkomiserin görev ve sorumlulukları, şubeye veya görev aldığı karakola göre artabilmektedir. Başkomiserler şube veya karakoldaki polisler, komiser ve komiser yardımcılarından sorumludurlar. Alt rütbesinde çalışan diğer memurların güvenliği, çalışma şartları ve düzeni Başkomiser tarafından düzenlenmekte ve denetlenmektedir.

Sorumlu olduğu karakol veya şubenin yıllık ekonomik bütçesinin düzenlenmesi ve denetlenmesi de Başkomiser tarafından gerçekleştirilmektedir. Her ilde veya ilçede yer alan Başkomiserler maaş olarak, çalıştıkları bölgeye göre farklı ücret alabilmektedir. Başkomiser maaşları medeni durum, görev süresi, kıdem ve derecesine göre de değişmektedir.

Polis maaşları hakkında diğer yazılarımızı okudunuz mu?

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle