Özel Harekat Maaşı Ne Kadar? – 2024 PÖH ve JÖH Maaşları

tarafından
Özel Harekat Maaşı Ne Kadar? – 2024 PÖH ve JÖH Maaşları

Özel harekat maaşı, pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Özel harekat birimleri, İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan özel birimlerdir. Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat maaşları ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Her iki özel harekat birimi de seçkin personellerden oluşturulmaktadır. Özel eğitimlerden geçen kişiler özel harekat birimlerine kabul edilmektedir. JÖH ve PÖH olma şartları, maaşları ve mesleki eğitim süreçleri birbirinden farklıdır.

Jandarma Özel Harekat Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Özel Harekat maaşları 2024 yılı itibari ile ortalama olarak, 58.000 TL olarak bilinmektedir. En yüksek JÖH maaşı 63.000 ile 69.000 TL arasındadır. Jandarma Özel Harekat maaşları pek çok faktöre göre değişkenlik göstermektedir.

Jandarma Özel Harekat Maaşları Ne Kadar? - 2024

Jandarma Özel Harekat Maaşları Ne Kadar? – 2024

Özel harekat maaşlarına etki eden en önemli faktör ise; kıdem ve rütbedir. Ayrıca Jandarma Özel Harekat biriminde çalışan kişilerin çalıştığı bölge de aldıkları maaşı yakından etkilemektedir. Medeni durum, çocuk sayısı, ek görevler gibi diğer etkenler maaşların artmasını sağlar.

Polis Özel Harekat Maaşı Ne Kadar?

2024 PÖH maaşları terör tazminatı, çocuk yardımı ve aile yardımı gibi ek ödenekler ile daha yüksek ücretlere ulaşabilmektedir.

Polis Özel Harekat Maaşı Ne Kadar? - 2024

Polis Özel Harekat Maaşı Ne Kadar? – 2024

Polis Özel Harekat maaşı en düşük 55.000 TL’den başlamaktadır. Polis Özel Harekat maaşları personelin rütbesine, görev süresine ve çalıştığı bölgeye göre de artış göstermektedir.

Nasıl Özel Harekat Olunur?

Jandarma Özel Harekat biriminde olmak için, belirlenmiş olan şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayınlanan ilanlarda, JÖH gereksinimi açıkça belirtilmektedir. Polis Özel Harekat biriminde yer almak isteyen kişilerin de Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olması veya halihazırda polis olması gerekmektedir.

Özel Harekat Maaşlarını Etkileyen Faktörler

PÖH ve JÖH maaşları en alt limitten başlıyor olsa da bazı faktörlere bağlı olarak maaşlar değişebilmektedir. İlgili kanunun yönetmeliğine göre özel harekat maaşları her yıl düzenli olarak artış göstermektedir.

Özel harekat birimlerinde görev alan kişilerin görev süreleri, kıdem ve dereceleri de maaş artışını sağlayan en önemli etkenlerdir. Terör bölgesi veya yurt dışındaki özel bölgelerde görev yapan özel harekat birimi çalışanları, daha fazla ek ödenek alabilmektedir.

Diğer mesleklerin maaşlarını okudunuz mu?

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle