Paramedik Maaşı Ne Kadar? – 2024 Zamlı Paramedik Maaşları Güncel

tarafından
Paramedik Maaşı Ne Kadar? – 2024 Zamlı Paramedik Maaşları Güncel

Paramedik Maaşı 2024 yılı maaş zamlarından bakıldığında ortalama maaşın 31.700 TL olduğu görülmektedir. Bu rakam zam öncesinde 18.200 TL idi. Yapılan zamlar pek çok maaşın etkilenmesine neden olmaktadır.

Paramedik maaşı 2024 yılında alınan en yüksek rakamın 41.230 TL olduğu görülmektedir. Çok daha deneyimli paramediklerin almış olduğu bu maaş yapmış oldukları görevler ve harcamış oldukları vesairelere bağlı olarak farklı olabilmektedir.

Paramedikler zaman zaman çok fazla yoğun mesai harcadıklarından almış oldukları maaş doğal olarak etkilenmektedir. Aynı zamanda iş tecrübesine bağlı olarak maaş artışında söz konusudur. Maaşını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan ilk ikisi kıdem ve çalışma saatidir. Bu ikisi maaşı doğrudan etkilemektedir.

Zaman zaman çok yoğun mesai saatleri içerisinde olan paramediklerin çalışma saatleri haftadan haftaya değişiklik gösterebilmektedir. Paramedik uzmanının yapmış olduğu işler de işin de gelişmesine ve deneyimli hale gelmesine destek olmaktadır. Bu şekilde de maaşını doğrudan arttırabilmektedir.

Paramedik Maaşı Ne Kadar? Devlette Ne Kadar Alıyor?

Paramedik maaşı ne kadar? Devlette ne kadar maaş alıyor sorusuna yanıt olarak işe yeni başlamış bir kişinin almış olduğu ortalama maaş 31.700 TL ile 41.230 TL arasındadır. Deneyimli paramediklerin almış oldukları maaş ise ortalama olarak 18.200 TL’den 31.700’ye yükselebilmektedir.

Paramedik Maaşı Ne Kadar? - Devlette Ne Kadar Alıyor? - 2024

Paramedik Maaşı Ne Kadar? – Devlette Ne Kadar Alıyor? – 2024

En Düşük Maaş Ortalama Maaş En Yüksek Maaş
26.200 TL 31.700 TL 41.230 TL

Yeni başlayan Paramedik maaşı deneyimli paramediklere göre ilk zamanlarda az olması son derece normaldir. Yapmış olduğu iş ve almış olduğu tecrübe ile bu maaş iki katına çıkartabilmektedir.

Özelde Paramedik maaşı devlette olanlara göre farklılık gösterebilmektedir. Çalışma hayatının bağlı olduğu sağlık kuruluşuna bağlı olarak değişiklik göstermesidir. Aynı şekilde ek çalışma saatleri de maaşın değişmesini neden olabilmektedir. Özelde çalışan paramediklerin nöbet tutma saatleri anlık durumlara bağlı olarak değişiklik göstererek tüm gün boyunca nöbet tutmalarını neden olabilmektedir.

Paramedik maaşlarının genel rakamlarını aşağıda maddeler halinde görebilmek mümkündür.

  • Yeni başlamış bir kişinin almış olduğu en düşük maaş 26.200 TL’dir.
  • İşe yeni başlamış bir kişinin almış olduğu ortalama maaş ise 31.700 TL olduğunu söylemek mümkündür.
  • Deneyimli kişinin almış olduğu maaş 31.700 TL ile başlayıp 41.230 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
  • Özel sektörde çalışan bir paramedik uzmanının almış olduğu maaş 42.000’den çok daha fazla olabilmektedir. .

Paramedik Kaç Saat Çalışır?

Paramedik kaç saat çalışır sorusu bu sektörde çalışmak isteyen kişileri merak ettirmektedir.  Paramediklerin çalışma saatleri işlerinin yoğun olması nedeniyle zaman zaman 24 saat nöbet tutma gibi görevler kendilerine verilebilir. Hafta sonları dahil haftalık 50 saati aşan çalışma düzenleri olabilir. Bu nedenle maaşın aylık ortalama maaştan fazla olması mümkün hale gelir. Bununla birlikte aniden gelişen acil durumlar söz konusu olduğunda nöbet saatleri artış gösterebilmektedir.

Sağlık bakanlığı Paramedik maaşları yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı 42.000 TL ve üzeri olabilmektedir.

4 Yıllık Paramedik Ne İş Yapar?

4 yıllık Paramedik ne iş yapar sorusu bu dalda kendini geliştirmek isteyen kişiler tarafınca sıklıkla sorulmaktadır. Paramedikler ambulans içerisinde çalışan ve olay yerlerini intikal eden görevli sağlık memurlarıdır. Paramediklerin görevleri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Paramedik Ne İş Yapar? - 2024

Paramedik Ne İş Yapar? – 2024

  • Olay yerine en hızlı şekilde intikal eden ambulansın içerisinde bulunan paramedikler hastanın ya da yaralının durumunu değerlendirdikten sonra en kısa sürede hastaneye ulaştıran ambulansın içerisinde görev yapmaktadırlar.
  • Hastanın durumunun hastaneye gidene kadar en iyi şekilde tutulup stabil olmasına yardımcı olmaktadırlar.
  • Hastanın kayıtlarını alıp, hastanın genel durumunu değerlendirerek hastanedeki görevli doktor ve hemşireleri bilgi verirler.
  • Hastanın durumuna baktıktan sonra gerekli acil durumları hastaneye bildirerek önceden hazırlanmasına yardımcı olurlar.
  • Oksijen tedavisi, pansuman, çeşitli ilaçlar ve sorunlar enjekte etme ve benzeri işlemleri yaparak hastayı stabil tutmaya çalışırlar.
  • Gerektiği zaman hasta ex olmaması için gerekli cihazlarla hastayı hayatta tutmaya çalışırlar.

Olay yerinde hastaya tüm gerekli ilk müdahilliği yaparak hastanın sağlığını korumaya çalışırlar. Hastanın durumunu en iyi şekilde tutup bir an önce hastaneye ulaştırmakla görevli paramedikler hastanın, tansiyon, kalp atış hızı, solumun hızı, ve benzeri bilgileri kaydederek hastanede ilgili doktora iletirler.

Olay yerinde hastaya ne olduğuyla alakalı ön bilgileri aynı şekilde doktora ileterek yapmış oldukları tedavi yöntemlerini ve hastaneye gelene kadar hastanın başından geçen sağlık olayların detaylı şekilde anlatırlar.

Diğer sağlık bakanlığında çalışan personellerin maaşları hakkında bilgi sahibi ol.

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle