Çevik Kuvvet Maaşı Ne Kadar? – 2024 Güncel Polis Maaşları

tarafından
Çevik Kuvvet Maaşı Ne Kadar? – 2024 Güncel Polis Maaşları

Çevik kuvvet maaşı, memurun görev süresine, bulunduğu bölgeye ve kıdemine göre değişkenlik göstermektedir. Çevik kuvvet maaşı 2024 yılı itibari ile ortalama olarak, 44.560 TL olarak bilinmektedir. Göreve yeni başlayan ve bekar olan çevik kuvvet polislerinin maaşı daha düşük olabilmektedir.

Çevik Kuvvet Maaşı

Evli ve kıdem süresi fazla olan çevik kuvvet maaşlarında artış görülmektedir. Çevik kuvvet maaşı en yüksek 48.920 TL’dir. Çevik kuvvet biriminde görev yapan polis memurlarının ek görev ödemeleri veya mesai saatlerine göre de aldıkları maaş artmaktadır.

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Çevik kuvvet biriminde polis olmak için aranan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çevik kuvvet polisi olmak için öncelikli olarak, POMEM veya PMYO okullarından mezun olunmalıdır. Farklı bir lisans bölümü mezunu olan kişiler de yaş, kilo KPSS puan şartını taşıdığı zaman çevik kuvvet polis adayı olarak eğitime alınabilmektedir.

Polis teşkilatının en özel birimlerinden biri olan çevik kuvvet biriminde genellikle polis okulu mezunları görev yapmaktadır POMEM veya PMYO mezunlarının, yaklaşık %95’lik oranı çevik kuvvet birimine atanarak, polis olarak görev yapmaktadırlar.

Çevik Kuvvet Ne İş Yapar?

Çevik kuvvet biriminde polis olarak görev yapan kişiler, özel bir eğitim sürecinden geçmektedir. Çevik kuvvet biriminde yer alan memurlar, toplumsal olayların ve kamu düzeninin korunmasında önemli bir rol üstlenirler.

Genellikle nüfus olarak kalabalık olan bölgelerde çevik kuvvet polisleri görev yaparlar. Suçlarla mücadelede düzenlenen operasyonlarda, suçluları yakalamada aktif olarak görev alırlar.

Rehine durumları, terör saldırıları veya silahlı saldırılar gibi durumların hepsinde çevik kuvvet birimleri olayları kontrol altına almaya çalışır. Çevik kuvvet birimleri zırhlı araçlar kullanarak, durumlara müdahale edebilmektedir. Hem teçhizat hem de araç bakımından polis teşkilatının en donanımlı birimlerinden biridir.

Çevik Kuvvet Olma Şartları

Çevik kuvvet olmak için kişinin 18 ile 30 yaş aralığında olması gerekmektedir. Erkeklerde boy ölçüsünün en az 1.68, kadınlarda ise; 1.65 cm olması gerekir. Polis adaylarının herhangi bir organında veya uzvunda görevi engelleyici bir sorununun bulunmaması gerekmektedir. Adayın herhangi bir sabıka kaydının olmaması da aranan şartlardandır.

Diğer polis grupların maaşları hakkında bilgi sahibi ol!

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle