CNC Operatörü Maaşları Ne Kadar? – 2024 Cnc Operatör Maaşı

tarafından
CNC Operatörü Maaşları Ne Kadar? – 2024 Cnc Operatör Maaşı

CNC operatörü maaşları, çalıştığı kuruma ve sektördeki deneyimine göre değişmektedir. CNC operatörü olan kişiler, CNC makinelerini kullanmaktadır. Özellikle plastik ve metal gibi malzemelerin kullanıldığı üretim yerlerinde CNC operatörlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kalıp, mobilya, otomotiv, makine ve pek çok sektörde CNC operatörleri çalışmaktadır. CNC makineleri de kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılır.

Bunun için her CNC makinesinin operatörü de farklıdır. CNC torna, CNC dik işlem veya CNC freze operatörleri, farklı makine türlerinde uzmanlıklarını gösterirler.

CNC Operatörü Ne İş Yapar?

CNC operatörü, çalıştığı sektörde kullanılacak olan malzemelerin düzgün bir şekilde üretim hattına gönderilmesini salar. Üretim alanındaki malzemeye ve yapılacak olan işleme göre CNC operatörün yapacağı işlem değişebilmektedir. Taşlama, frezeleme veya delme gibi işlemleri yapmaktadırlar.

Üretim sürecindeki malzemelerin üretim öncesinde makinede test edilmesini sağlarlar. Seri üretim sektöründe CNC makinesinin ayarlaması, CNC operatörleri tarafından yapılır. Üretilen ürünlerin kontrolü veya üretim planındaki doğruluğu da CNC operatörleri tarafından gerçekleştirilir.

CNC Operatörü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

CNC operatörü olmak için, kişinin pratik ve teknik eğitimleri tamamlayarak, CNC operatörü belgesi almış olması gerekmektedir. Lise eğitimine başlamayan kişiler Mesleki ve Teknik Liselerinin Makine Teknolojisi Bölümüne girebilirler.

CNC kurslarına katılarak, CNC operatörü sertifikası alınabilmektedir. CNC operatörlük eğitim almak için en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. CNC operatörü olmak isteyen kişilerin, belirli sağlık kuruluşlarından tehlikeli işlerde çalışabilir raporu alması gerekmektedir.

CNC Operatörü Maaşları

CNC operatörü maaşları ortalama olarak 27.700 TL’dir. En düşük CNC operatörü maaşı 2024 yılı için 22.800 TL olarak bilinmektedir. 2024 en yüksek CNC operatörü maaşı ise; 42.200 TL’yi bulmaktadır. CNC operatörü maaşları, pek çok etkene göre değişmekte ve artış göstermektedir.

Genellikle özel sektörlerde ağırlıklı olarak tercih edilen bir meslektir. Bunun için özel sektör CNC operatörü maaşları için net bir aralıktan bahsedilememektedir.

Devlet bünyesinde memur olarak çalışan CNC operatörü maaşları ise; kurum tarafından belirlenen ve asgari limitten başlamaktadır. Kişinin mesleğindeki tecrübesi ve kullandığı makine CNC operatörü maaşını etkilemektedir.

Diğer mesleklerin maaşları!

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle