Çöpçü Maaşı Ne Kadar? – 2024 Belediye Çöpçü Maaşları

tarafından
Çöpçü Maaşı Ne Kadar? – 2024 Belediye Çöpçü Maaşları

Çöpçü maaşı, şehirlere göre ve bağlı olunan kuruma göre farklılık göstermektedir. Temizlik görevlisi olarak çalışan kişiler çalıştıkları kuruma, mesleki deneyimlerine ve medeni durumlarına göre maaş alabilmektedir. Çöpçü maaşı 2024 yılı itibari ile ortalama olarak 34.000TL’dir.

2024 yılı en düşük çöpçü maaşı 27.400 TL iken, en yüksek çöpçü maaşının 41.100 TL olduğu bilinmektedir. Temizlik görevlileri çalıştıkları firmaya ve yaptıkları işin kapsamında göre değişen tutarlarda maaş alabilmektedir.

Belediyede Çöpçü Olmak İçin Ne Gerekir?

Belediyede çöpçü olmak için, belirlenmiş olan şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Belediyeler düzenli olarak çöpçü kadrosu için iş ilanı oluşturmaktadırlar.

İŞKUR veya belediyelerin kendi resmi web siteleri üzerinden çöpçü iş ilanlarını düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Şartları taşıyor olmanız durumunda, belediyede çöpçü olmak için iş başvurusu yapabilirsiniz. Belediyede çöpçü olmak için aranan şartlar şunlardır:

  • Çöpçü olmak için aranan yaş aralığı kriteri, belediyelere göre değişebilmektedir. Genellikle 18 ile 45 yaş aralığında olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Bazı belediyelerin çöpçü kadrosu için 55 yaşına kadar alım yaptığı bilinmektedir.
  • Belediyede çöpçü olmak için, kişinin ilkokul düzeyinde eğitim derecesine sahip olması yeterli görülmektedir. Ancak bazı belediyelerde çeşitli kurslara katılım ve farklı sertifikalar da talep edilebilmektedir.
  • Çöpçü olmak için aranan bir diğer şart ise; kişinin meslek için yeterli sağlık koşullarına sahip olabilmesidir.
  • Adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Belediyelerin çöpçü kadrosu için aradığı diğer özel şartlara da sahip olmak gerekmektedir.

Çöpçü Çalışma Saatleri

Çöpçü olarak çalışan kişilerin çalışma saatleri ve koşulları çalıştıkları bölgeye ve kuruma göre değişmektedir. Belediyede çöpçü olarak çalışan kişilerin haftalık 45 saatlik çalışma süresi bulunmaktadır.

Çöpçü maaşları ek mesai yapma gibi durumlara bağlı olarak da artış gösterebilmektedir. Temizlik işçisi veya çöpçü olarak çalışan kişiler belediyelerin belirlediği çalışma saatleri içerisinde ve vardiyalı olarak çalışmaktadırlar.

Belediyelerin işçilere sunmuş olduğu tüm yan haklardan da yararlanabilirler. Servis, yemek ücreti ve diğer sosyal haklardan faydalanabilmektedirler. Belediyede çöpçü olan kişiler genellikle 7-15, 23-7 ve 15-23 şeklinde vardiyalı olarak çalışmaktadırlar.

Diğer mesleklerin maaşları hakkında yazılarımızı okuyunuz.

Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

Yorum Ekle